Japán 2015-ben módosította alkotmányát: ésszerű lépés vagy fenyegető magatartás?
A felkelő nap ébredező országa
Megalázó vereség szülte alkotmány
Az USA-tól a háborúban nemcsak atombombákat kaptak, hanem egy olyan alkotmányt is, amely meggátolja Japánt, hogy szuverén államként legyen jelen a nemzetközi színtéren. Miért tüntettek mégis több ezren az alkotmánymódosítás ellen? Sok japán büszke arra, hogy országa teljesen elhatárolódott minden hadi cselekedettől, viszont az Iszlám Állam közel-keleti ámokfutásának idején lehetne visszaállítani néhány, minden szuverén államot megillető jogot. További okot adhat az észak-koreai rakétakísérletek sűrűsödése, amely Dél-Korea mellett Japánt fenyegeti leginkább. Észak-Korea 2016 februárjában ismét átlőtt egy nagy hatótávú rakétát Japán fölött, ezzel újra megszegte az ENSZ szabályait. Ezért szükség van katonailag erősebb és aktívabb Japánra a térségben. Az alkotmánymódosítás az előbb említett konfliktusok kezelésénél is új lehetőségeket biztosít. Az USA támogatja a változtatást, ami valószínűleg annak köszönhető, hogy így eggyel több társa lesz a térségben, akivel közösen tudja majd kordában tartani a rakoncátlankodó Észak-Koreát.
A térségben Kína ellenzi a módosítást, amire negatív történelmi tapasztalatai adhatnak okot. De 2016-ban már ennek sincs sok alapja.
Japán ma
Hiába az apró alkotmánymódosítás, a jól felszerelt SDF, Japán messze elmarad a nagyobb katonai hatalmaktól, az USA-tól, Oroszországtól, és Kínától. Nagyobb támadásokkal szemben az amerikaiak segítsége nélkül megvédeni nem tudná magát, nemhogy véghezvinni komolyabb katonai akciókat. Shinichi Kitaoka, Japán volt ENSZ nagykövete és a Nemzetközi Japán Egyetem elnöke a következőt mondta az általa támogatott módosításról: ,,Ez csak egy apró változtatás. Mindössze pár ország van, amely saját erejéből képes megvédeni magát, köztük Kína, az USA és Oroszország. Még a britek sem lennének képesek egyedül megvédeni magukat."
Nem szabad elmenni a mély kulturális változások mellett sem, amelyek szinte lehetetlenné teszik Japán visszalépését a háború előtti autokratikus államformába. USA kulturális exportja nagy hatással volt a háború utáni Japánra, aminek eredménye a teljesen nyugatias társadalom. Annak, hogy Japán visszaalakuljon egy autokratikusabb állammá, annyi esélyét látom, mint, hogy Németország újra náci állammá váljon. Nem többet, nem is kevesebbet.
A közéletben kialakult különböző álláspontok közül a cikk szándékosan csak egyet mutat be. Tartalma nem feltétlenül tükrözi teljes mértékben a szerző személyes álláspontját. Tekintse meg a Duel Amical filozófiáját.
Accept the challenge!
The counter-article on this topic is yet to be written. Accept the challenge and be the first one to share Your opinion! One of our authors has already presented their take on the issue. Should you be of a different opinion, please write your counter article in a similar form and send it to us to duelamical@duelamical.eu.
Swipe to see the other side.
Hozzászólások
Új hozzászólás