Ficóék újra hatalmon - milyen az egyéves mérleg?
Tagadhatatlan siker
Először is, a SMER-kormány sikeresen véget vetett a Radicova-kormányt szinte megbénító és egyben bukását is előidéző, szüntelen politikai vitáknak. A jelentős választói felhatalmazásnak köszönhetően a szocialista párt elég erős mandátumot szerzett ahhoz, hogy még a mindennapi élet szempontjából kemény reformokat is átvigye a Parlamenten. Koalíciós partner hiányában Ficónak nem kell az idejét kompromisszumkereséssel vesztegetnie. Minden energiáját a nehéz helyzetben lévő ország irányításának szentelheti. Ennek a stabilitásnak és határozottságnak köszönhető, hogy a kormány sikeresen fogadtathatott el népszerűtlen, de a közpénzek egészsége szempontjából szükséges intézkedéseket (mint például adóemelés, állami kiadások csökkentése, stb.).
Ráadásul, az ellenzékkel ellentétben, a szocialista többség egyhangúan Európa-párti, különösképpen az Euro-zóna tagországainak szorosabb integrációját szorgalmazza. Így a Fico-kormány jelenléte Szlovákia európai uniós partnerei iránti kötelezettségeiből adódóan is kiemelkedően hasznos, hiszen a Radicova-kormányban jelen lévő euroszkeptikusok miatt az ország kis híján elszigetelődött.
Az eredmények magukért beszélnek
Ha tehát bizonyítványt kellene kiállítani a szocialista kormányról, az első osztályozandó terület az ország gazdasága lenne egy válság sújtotta helyzetben. Miközben Európában a gazdaságok lassulása szinte általános jelenség, Szlovákiában erős növekedés tapasztalható. A szlovák gazdaság jobb eredményeket ér el, mint a válságot megelőző években, pedig azok is egy rendkívül sikeres, az országot a "közép-kelet-európai tigris" becenévhez juttató korszakhoz tartoztak.
Ma Szlovákia Lengyelország után a második legjobban teljesítő gazdaság egy, 2007-hez viszonyított 10,5%-os fejlődéssel, míg az európai átlag 0,8% körüli. Ugyanígy, az Európai Bizottság becslései szerint Szlovákia a harmadik legnagyobb GDP-növekedést érheti el az EU-n belül. A költségvetési kiadások csökkentését illetően is a harmadik legjobb pozícióban helyezkedik el az ország. A kormány elhívatott a kiadások konszolidációját célzó politikájában, amelynek egyik eleme a minisztériumok csökkentésén és újjászervezésén át a túlzott kiadások minimalizálása. Így a 3%-os államháztartási hiánycél is elérhető kell, hogy legyen 2013-ban. Magukra váratnak még azonban a strukturális (nyugdíj- és egészségügyi rendszert célzó) átalakítások.
Az ország helyzetének javítását célzó próbálkozások jelentősek, és ezeket nem lehet kizárólag számalapú, gazdasági eredményekre szűkíteni. Például a kulturális és közlekedési szektorban tetten érhetőek az európai strukturális alapok hatékonyabb lehívását célzó erőfeszítések. Ugyanígy elkezdődött már az egyetemek számát csökkentő, de minőségüket javító mély oktatási reform.
Még, ha a magas munkanélküliség továbbra is kínozza Szlovákiát - ahogyan egyébként egész Európát -, az új befektetők érkezése pozitív üzenet, csakúgy, mint a régióban már letelepedett vállalkozók sikeres megtartása, mely kulcsfontosságú a munkahelyek számának megtartásáért és növeléséért folytatott harcban.
A megsemmisült ellenzék
A SMER győzelme után egy évvel adódik egy lényeges kérdés: létezik-e reális alternatíva Szlovákiában? Nem. Ebben politikai beállítottságtól függetlenül, minden megfigyelő egyetért. A szlovák jobboldal korhadása tovább folytatódik és olyan mértéket ölt, amelyet még a legszkeptikusabbak sem mertek volna elképzelni.
A jobboldal, a Népi Platform zászlaja alatt való egyesülés mesterkélt próbálkozása ellenére is, mélyen megosztott és népszerűtlen (olyan közvélemény-kutatási adatokat produkálva, amelyek olykor még az SDKU-t, a jobboldal hajdani legerősebb pártját is a politikai temetőbe küldik.) A képviselők kiválásával és új mini-pártok megalakulásával (pl.: SAS, Lipsic Új Többsége) a feldarabolódás folytatódik. A jobboldalon sem hihető alternatívát, sem erős vezéregyéniséget nem találunk.
Ráadásul az ellenzék egyértelműen elvesztette legerősebb Fico-ellenes érvét, amely a korrupció volt. Fico újraválasztása óta nem volt újabb, a legmagasabb szinteket elérő korrupciós botrány. Ugyanez nem volt megállapítható a Radicova-kormánnyal kapcsolatban. Az "átláthatóság" ideálját zászlajára tűző Radicova miniszterelnök ideje alatt a botrányok sorra követték egymást mígnem, az azóta legendássá vált, Gorilla-ügyben összpontosultak.
Ezek alapján Ján Figel, a Radicova-kormány miniszterelnök-helyettese és volt uniós biztos, hiába jelentette ki gúnyosan, hogy a SMER-nek csak a "világításra és a fűtésre kellene figyelnie". Szavai semmi mást nem bizonyítanak, mint a jobboldal szétesését, a hatalomba való visszatérés csekély reménye nélkül, nemcsak rövid, hanem közép- és hosszútávon is. Ez azért is igaz, mert a szóbeszéd szerint, Robert Fico a jövő évi elnökválasztásokon is indul. Meglepetés nélkül jegyezhetjük meg, hogy erre a megmérettetésre a jobboldalnak még egyetlen közös jelöltje sincs.
A közéletben kialakult különböző álláspontok közül a cikk szándékosan csak egyet mutat be. Tartalma nem feltétlenül tükrözi teljes mértékben a szerző személyes álláspontját. Tekintse meg a Duel Amical filozófiáját.
Egy évvel később: csak látszólagos a siker
Annak ellenére, hogy az ügyészség több hete megbénult a Centes-ügyben tett feljelentések miatt, a miniszterelnök határozottan kijelentette, kizárt, hogy az új törvényjavaslatot, amely az ügyészség munkájának könnyítését szolgálná, a szokványos eljárástól eltérő módon tárgyalják. A bénulás közvetlen oka egyébként az, hogy a Szlovák Nemzeti Tanács által rendesen megválasztott Jozef Centest a köztársasági elnök nem volt hajlandó kinevezni a főügyészi posztra.
Egy héttel később azonban Robert Fico hirtelen megváltoztatta véleményét. A megelőző lassúsággal össze nem hasonlítható sürgősséggel kezdte el kezelni a problémát. Olyannyira megsürgette a szavazást, hogy a javaslatot alig 9 órányi vita után el is fogadták. A szavazás előtt az ellenzék többször is megpróbálta megakadályozni a törvényjavaslat elfogadását, vagy legalább változtatni annak tartalmán - mindhiába. Végül elhagyták az üléstermet és csak a SMER képviselői szavazták meg a törvényt. Így már nem is tűnik olyan irreálisnak a több politikus által megfogalmazott hasonlat Robert Fico és Orbán Viktor között.
Megkérdőjelezhető lépések
Miközben az Európai Unió országai megszorító intézkedéseket vezetnek be, a Fico-kormány irányítása alatt Szlovákia más irányba indult. Az állami kiadások csökkentése helyett Robert Fico ezek szinten tartásáért, illetve emeléséért küzd a legsebezhetőbbek védelmére hivatkozva. Ugyanakkor, bár egyik legfőbb politikai érve a növekedési visszaesés elkerülése, nem habozik adóemeléssel megszorongatni a vállalatokat. A 19%-ról 23%-ra történő átállás nemcsak a vállalkozói réteget terheli, hanem Szlovákia befektetővonzási képességét is jelentősen rontja. A kérdéses intézkedéssel Szlovákia tizenegy másik európai uniós tagállam, valamint az összes visegrádi ország mögé kerül.
Egy ilyen döntés hatékonysága annál is inkább megkérdőjelezhető, hogy az ország még mindig nem tudta megoldani a szovjet korszak örökségének számító korrupció problémáját. Így a befolyó összegek gyakorlati szétosztásához komoly kételyek fűződnek.
Kedvező mérleg nélkül
Még akkor is, ha figyelmen kívül hagyjuk, hogy Szlovákia két helyet esett vissza a versenyképesség terén, a korrupciógyanús ügyletek megtöbbszöröződése nem hanyagolható el. Bár a szlovák miniszterelnök szerint kormánya botránymentes, a műsoreladási ügyletek és néhány kiemelten drága beszerzés erősen nyomasztja a kormány mérlegét. Ezen kívül vajon mi lehetne hízelgő abban, hogy a munkanélküliség a legmagasabb szintet érte el az elmúlt nyolc évben, hogy Szlovákia versenyképessége visszaesett, hogy az ország még mindig a ranglisták végén teng a politikai és bírói hatalom függetlensége szempontjából? Ha a lelkesedés nagy is volt, talán nem túlzás azt állítani, hogy a kiábrándulás még fájdalmasabb lesz.
A közéletben kialakult különböző álláspontok közül a cikk szándékosan csak egyet mutat be. Tartalma nem feltétlenül tükrözi teljes mértékben a szerző személyes álláspontját. Tekintse meg a Duel Amical filozófiáját.
Swipe to see the other side.
Hozzászólások
Új hozzászólás